Firefox

Firefox

12345 (No Ratings Yet)
Loading...

Firefox, popüler web tarayıcıları arasında yer alan ve Türkçe versiyonuyla yandex arama motorunu da içerisinde barındıran Rusya merkezli bir arama motorudur. Şirketin sitesine göz attığımızda tarayıcının yapımcılarının şu sözleri de yer almaktadır.

Merhaba. Biz Mozilla’yız. İnternetin kâr amacı gütmeyen öncüleriyiz. Onu sağlıklı, açık ve herkesçe erişilebilir tutmak için çalışıyoruz.

Bilmen gereken şeyler
Firefox, güncellemeler, güvenlik, Snippet’ler, Sağlık Raporu ve diğer özellikler sunmak için bize ve servis sağlayıcılarımıza otomatik olarak bağlanır.

Tarayıcı ve eklenti güncellemeleri

Tarayıcı Güncellemeleri: Firefox, tarayıcı güncellemelerini kontrol ettiğinde günde bir kez Mozilla’ya aşağıdaki bilgileri gönderir: Firefox sürüm bilgileriniz, dil tercihiniz, işletim sisteminiz ve sürümünüz. Bu talimatları uygulayarak güncellemeleri kapatabilirsiniz, ancak güvenlik açıklarına karşı açık bırakabilirsiniz.

Eklentiler Engelleme Listesi: Kötü amaçlı eklentileri kontrol etmek için eklenti bilgilerini kontrol etmek için günde bir kez Mozilla ile görüşür. Buna, örneğin: tarayıcı sürümü, işletim sistemi ve sürümü, yerel ayar, toplam istek sayısı, son istek zamanı, günün saati, IP adresi ve yüklediğiniz eklentilerin listesi de dahildir. Meta veri güncellemelerini istediğiniz zaman kapatabilirsiniz, ancak güvenlik açıklarına karşı açık bırakabilirsiniz.

Snippet’ler

Varsayılan giriş sayfası (<about: home>) size yararlı olacağını düşündüğümüz arama çubuğunun hemen altındaki küçük bitleri yükler. Buna “snippets” diyoruz. Tarayıcı, günde bir kez, Mozilla’ya bağlanır ve varsa, size yeni snippet’ler sağlar. Mozilla, snippet’lerin ne sıklıkta tıklandığını, snippet adını, tarayıcı yerel ayarını ve kullandığınız tarayıcımızın sürümünü bulabilir. Bu bilgileri yalnızca 60 gün sonra topluca saklıyoruz.

İlgili snippet’lerin görüntülenmesine yardımcı olmak için Firefox, Mozilla’ya IP adresinizi kullanarak ülke düzeyinde konumunuzu aramak için aylık bir istekte bulunur. Ardından, ülke düzeyindeki bilgileri, yerel olarak depolandığı tarayıcımıza geri göndeririz. Tarayıcı, daha sonra size yerel olarak depolanan ülke bilgilerine dayanarak göstermek için pasajları seçecektir.

Bazı Mozilla sponsorlu snippet’leri etkileşimli ve isteğe bağlı olarak telefon numaranızı veya e-posta adresinizi paylaşmanızı sağlar. Örneğin, Tarayıcımızı Android’e yüklemek için bir SMS almak için telefon numaranızı girebilirsiniz. Bilgileriniz e-postayla ve mobil pazarlama satıcımız tarafından alınır ve ele alınır.

Sağlık Raporu

Firefox Sağlık Raporu (FHR), yüksek çarpışma oranları veya yavaş başlatma süreleri gibi sorunlarla karşılaşmanız durumunda, tarayıcınızın istikrarı ve performansı ile ilgili bilgi verir ve destek ipuçları sağlar. Mozilla, verilerinizi diğer Firefox kullanıcılarının verileriyle toplar ve toplar ve zamanla tarayıcı performansınızın nasıl değiştiğini görebilmeniz için tarayıcınıza geri gönderir. Bu veriler arasında şunlar sayılabilir: cihazın donanımı, işletim sistemi, Firefox sürümü, eklentiler (sayı ve tür), tarayıcı etkinliklerinin zamanlaması, oluşturma, oturum geri yüklemeleri, oturumun uzunluğu, profilin kaç yaşında olduğu, çökme sayısı ve Sayfa sayısı FHR, ziyaret ettiğiniz Mozilla URL’lerini göndermiyor.

Tarayıcı ile performans sorunlarını analiz etmenize ve bunlarla ilgilenmenize yardımcı olmak gibi, kullanıcılara FHR’nin işlevselliğini sağlamak için FHR aracılığıyla gönderilen verileri kullanıyoruz. Ayrıca, Firefox’u daha iyi hale getirmek için FHR verilerinden öğrendiklerimizi toplu olarak kullanıyoruz. Veri paylaşımını kapatmayı seçebilirsiniz.

Güvenlik

Kötü amaçlı veya sahte web sayfalarını, kötü eklentileri ve üçüncü tarafça yayınlanmış SSL sertifikalarını otomatik olarak denetler.

Güvenli Web Sitesi Sertifikaları: Güvenli bir web sitesini (ör. “Https”) ziyaret ettiğinizde, tarayıcı web sitesinin sertifikasını doğrulayacaktır. Bu, sertifika tarafından belirtilen bir üçüncü taraf durum sağlayıcıyla iletişim kurmayı gerektirebilir. Firefox, sitenin sertifikasını tanımlayan bu üçüncü taraf bilgilere gönderir. Tercihlerinizi değiştirebilirsiniz, ancak online doğrulama özelliğini devre dışı bırakırsanız, Firefox ziyaret ettiğiniz web sitesinin kimliğini doğrulayamaz. Bu özelliği kapatmak, özel bilgilerinizin ele geçirilme riskini artırabilir. Güvenilmeyen bir bağlantıyla karşılaşırsanız, ilişkili sertifikaları Mozilla’ya göndermeyi de seçebilirsiniz.

Firefox Sahtekarlık ve Saldırı Koruması: Saatte iki kere, kötü amaçlı veya sahte olan sitelere ve sitelere erişimi engellemek için Google’ın Güvenli Tarama listelerini indirir (Google’ın gizlilik politikası https://www.google.com/policies/privacy/ adresindedir) . Bu listelerde görünmeyen indirilebilir yürütülebilir dosyalar için Firefox, indirilen dosyayla ilişkili URL’ler de dahil olmak üzere meta verileri SafeBrowsing hizmetine gönderebilir. Güvenli Tarama hakkında daha fazla bilgi edinmek veya Güvenli Tarama’yı devre dışı bırakmak için https://support.mozilla.org/kb/how-does-phishing-and-malware-protection-work adresini ziyaret edin. Bu özellikleri devre dışı bırakırsanız, Firefox yasal olmayan veya kötü amaçlı web sitelerini veya indirilen dosyaları uyaramaz.

Kullanım istatistikleri (yayınlanmamış yapılardaki “Telemetri” olarak da adlandırılır)

Kullanım istatistikleri veya “Telemetri”, Tarayıcımızda kullanıcı arabirimi özellikleri, bellek ve donanım yapılandırması hakkında Mozilla kullanımı, performans ve yanıtlama istatistikleri gönderen bir özelliktir. IP adresiniz ayrıca standart bir web günlüğünün bir parçası olarak toplanır. Kullanım istatistikleri, SSL kullanarak iletilir ve gelecekteki Firefox sürümlerini iyileştirmemize yardımcı olur.

Firefox YAPILAN YORUMLAR